مد و مدگرایی

۴۰ حقیقت جالب درباره مد که آنها را نمیدانید

۱- نخستین بار واژه جین از شلوارهای کتان جین ها (ملوانان و دریانوردان جینوان) الگو برداری و استفاده شد .

۲- هر امریکایی به طور متوسط ۷ شلوار جین آبی رنگ دارد .

۳- در رم باستان هم مردان و هم زنان از رداهای بلند بدون آستین (جبه) استفاده میکردند اما قبل از قرن ۲ میلاد مسیح زنان اشراف و مورد احترام همچنین روسپی ها از این لباس استفاده میکردند .

۴- یونانیان باستان همگی برهنه بودند و این برهنگی بخشی از فرهنگ آنان بود .واژه امروزی gymnasium به معنای ورزشگاه در واقع از واژه یونانی gymnos به معنی لخت و برهنه مشتق شده است .

۵- مراکز بزرگ مد و فشن دنیا ۴ شهر نیویورک ،لندن ،میلان و پاریس هستند در حالی که بقیه شهرها تنها دوبار در سال در ماه های فوریه و سپتامبر فشن شوهای خود را برگزار میکنند .

۶- پوشیدن شورتک ها و شلوار های بسیار قد کوتاه تا جنگ جهانی دوم برای زنان ابدا مجاز نبوده است .

۷- اولین مجله مد و فشن در سال ۱۵۸۶ در آلمان منتشر شد .

۸- در امریکا هر خانواده به طور میانگین ۳٫۸ درصد از درآمد خود که معادل ۱۷۰۰ دلار برای هر نفر میشود را صرف خرید لباس میکند .در یک مقایسه و آمارگیری امریکایی ها در دهه ۱۹۵۰ حدود ۱۱ درصد از درآمد خود را صرف خرید لباس و پوشاک میکردند .

۹- قیمت لباس از سال ۱۹۹۲ به میزان ۸٫۵ درصد کاهش داشته بدون اینکه نرخ تورم در آن تاثیرگزار باشد .

۱۰- هر خانم امریکایی در طول زندگی خود حدود ۱۲۵۰۰۰ دلار را برای خرید ۳۰۰۰ عدد تن پوش و کیف(۲۷۱ جفت کفش ، ۱۸۵ عدد لباس ،۱۴۵ عدد کیف) صرف میکند .

۱۱- ۵ ماده اولیه ای که برای تولیدات لباس بیتشر استفاده میشوند عبارتند از :پنبه،کتان ،پلی استر و ریون

۱۲- پنبه به طور گسترده برای تولیدات لباس مورد استفاده قرار میگیرد .این ماده اولیه در اواسط دهه ۱۸۰۰ وقتی یک پنبه زنی برای جدا کردن الیاف از ضایعات پنبه تاسیس شد بسیار محبوب گشت و به صورت متداول درآمد .

۱۳- شواهد و مدارک قدمت اولین لباس را به ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار سال پیش نسبت میدهند .

۱۴- اولین سوزن از استخوان حیوانات ساخته شد و حدود ۳۰ هزار سال پیش از آن استفاده میشده است .

۱۵- لباس شنای زنانه دو تکه (بیکینی) نام خود را وامدار جزیره بیکینی آتول است ،جایی که ارتش امریکا برای نخستین بار بمب اتم خود را در آن تست کرد .خالق این نوع لباس شنا معتقد بود طراحی اش نیاز به یک عظمت و بزرگی درست مانند انفجار بمب دارد به همین دلیل نام این جزیره را بر روی اثر خود گذاشت .

۱۶- اندازه لباس زنان طی یک پدیده طبیعی دست خوش تغییرات و بزرگ شدن نسبی شده است .به طور مثال سایز شماره ۸ با ۳۲ اینچ اندازه بالاتنه در سال ۱۹۶۷ در حال حاضر سایز صفر در نظر گرفته میشود .

۱۷- ۱۰ الی ۲۵ درصد از زنان غربی از لباس زیر (سینه بند) استفاده میکنند در حالی که ۷۵ الی ۸۵ درصد آنان از لباس زیر با سایز مناسب خود استفاده نمیکنند .

۱۸- دکمه لباس های مردانه در سمت راست و لباس های زنانه در سمت چپ قرار دارد .

۱۹- دامن های ماکسی و جذب توسط طراح فرانسوی برند کریستن دیور با الهام از مد دهه ۱۹۵۰ طراحی شد .

۲۰- کودکان تا اواسط دهه ۱۸۰۰ عینا مانند بزرگسالان لباس میپوشیدند تا زمانی که طراحی لباس مخصوص کودکان نیز آغاز شد .

۲۱- امریکایی ها به لباس های رسمی انگلیسی ها تاکسیدو میگویند در حالی که در بریتانیا به ژاکت هایی سفید رنگ و روزمره این اسم نسبت داده میشود .

۲۲- لباس های بلند و دامن در غرب برای زنان معمول است اما در سایر نقاط جهان مردان نیز به اندازه زنان از آنها استفاده میکنند .

۲۳- بیش از ۲ بیلیون تیشرت در هر سال از برندهای مختلف در جهان به فروش میرسد .

۲۴- در قرون وسطی طبقه بندی افراد جامعه از روی لباس آنها قابل شخیص بود .افراد اشراف زاده رنگ قرمز ،دهقانان رنگ قهوه ای و خاکستری و تجار ،بانکداران و طبقه مرفه رنگ سبز .

۲۵- در رم باستان رنگ بنفش یک رنگ اختصاصی برای امپراطور و قضات بوده است به همین دلیل کسی به جز افراد این طبقه حق استفاده از آن را نداشتند .

۲۶- قدیمی ترین کفش کشف شده مربوط به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است .با این حال تجزیه و تحلیل استخوان های کشف شده نشان میدهد انسان ها از ۴۰ هزار سال پیش کفش پوشیدن را آغاز کردند .

۲۷- در فرهنگ عرب کفش ها پست ترین و کثیف ترین قسمت پوشش هستند زیرا با زمین و پاها در تماسند ،در بین این مردمان اگر شما یک لنگه کفش خود را به سمت کسی پرتاب کنید در واقع توهین بسیار بزرگی به او کردید .

۲۸- تفاوت وزنی بین دو سایز لباس به اندازه ۱۰ الی ۱۵ پوند است .(هر پوند حدود ۰٫۴۵۳۶ کیلوگرم است)

۲۹- لباس های استاندارد در دنیا برای زنان بلند قد طراحی میشود .

۳۰- یک پیله ابریشم به طور متوسط ۶۰۰ الی ۸۰۰ متر رشته ابریشم در خود دارد .به طور معمول برای برای تولید ۱۲ پوند ابریشم خالص حدود ۳۰ هزار کرم ابریشم باید پیله بسازند .

۳۱- خط چشم برای اولین بار بعد از کشف معبد توتنخامون در دهه ۱۹۲۰ مورد استفاده قرار گرفت و به شکل امروزی درآمد .

۳۲- درباره پوشیدن لباس های مشکی یک قانون ممنوعیت سخت وجو داشت و زنان در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا تنها به مدت ۲ سال مجاز بودند برای احترام به شوهران مرده خود سیاه بپوشند در غیر اینصورت کسی مجاز به استفاده از این رنگ نبود .

۳۳- تا آغاز قرن ۲۰ داشتن پاهای کوچک برای زنان اشراف چینی یک نوع زیبایی محسوب میشد به همین دلیل پاهای خود را در کفش هایی مخصوص قرار میدادند تا از رشد آنها جلوگیری کنند .اینکار بسیار دردناک بوده و بر روی راه رفتن آنها تاثیر میگذاشته اما همچنان این نوع زیبایی را میپسندیدند .

۳۴- صنعت مد در هر سال تقریبا ۲۰ میلیار دلار درآمد دارد .

۳۵- Sneakerhead به کسی گفته میشود که کفش های مختلف را جمع آوری میکند .

۳۶- کیمونو در ژاپن تنها در مراسم خیلی رسمی و مهم پوشیده میشود .

۳۷- به دلیل جشن و شادمانی در مراسم هفته مد ،هر شو تنها به مدت ۱۰ دقیقه زمان میبرد .

۳۸- لباس های کلاسیک مربوط به ۲۰ الی ۱۰۰ سال گذشته هستند و بعد از آن طراحی ها تنها شبیه سازی دوره های مختلف در صنعت مد به حساب می آیند .

۳۹- دامن دومین لباس قدیمی در جهان است .

۴۰- در طول جنگ جهانی دوم برای زنان پوشیدن شورتک و شلوارک کوتاه در شغل های مردانه و دولتی اجباری بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا