گریم و میکاپ

راهنمای خرید لاتکس مایع و چسب گریم

اگر در فکر خلق یک شخصیت ویژه هستید یا اینکه علاقه دارید بدانید این جلوه ها چطور خلق میشوند و با گوشه کوچکی از دنیای گریم آشنا شوید ،این مقاله از ارشاکو را دنبال کنید تا از ابتدا بررسی کنیم چسب گریم چیست ،چه کاربردی دارد ،چطور مورد استفاده قرار میگیرد و حلال آن چیست؟لاتکس مایع مخصوص گریم چیست؟نحوه استفاده از لاتکس چطور است؟نحوه پاک کردن آن چیست؟بهترین برندهای چسب و لاتکس گریم کدامند؟

چسب گریم چیست؟

چسب گریم که در زبان انگلیسی با نام spirit gum خوانده میشود ،یک ترکیب شیمیایی مصنوعی است که از سال 1877 استفاده از آن رایج شد اما این چسب ر مدتی قبل تر از این یعنی اوایل دهه 1870 ابداع شده بود .چسب گریم ترکیبی است از نوعی الکل به نام SD Alcohol 35-A و رزین (رزین ها موادی هستند که به سادگی قابلیت تبدیل به پلیمر را دارند ) .
الکل نام برده شده حاوی تقریبا %95 اتانول و %4.5 اتیل استات است و به عنوان یک حلال به کار برده میشود .رزین هم در بیشتر موارد اطراف ما در زندگی روزمره و حتی عطر و ادکلن نیز وجود دارد .
این چسب ها هم برای چسباندن کلاه گیس و مو مصنوعی مانند ریش و سبیل و ابرو به کار برده میشوند و هم برای خلق جلوه های ویژه کاربرد دارند .در واقع باید گفت این چسب ها یکی از اجزای جدایی ناپذیر در خلق جلوه های ویژه هستند .

چطور باید از چسب گریم استفاده کرد؟

ابتدا با استفاده از یک قلمو یا اسفنج مقداری از چسب را بردارید و روی پوست قرار دهید .سپس بعد از حدود 20 ثانیه با ضربه های آرام آن را پخش و تکه تکه کنید و موی مصنوعی ،ریش و سبیل و … را روی پوست بچسبانید سپس اجازه دهید تا خشک شود .

حلال چسب گریم چیست و چطور باید آن را استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد چسب گریم از نوعی الکل تهیه میشود پس یکی از حلال های آن الکل است .به منظور پاک کردن آن می توانید از وازلین و یا کره کاکائو هم استفاده کنید ولی بهترین راه استفاده از حلالی است که تولید همان برند چسب باشد .یعنی اگر از برندی چسب تهیه میکنید بهتر است از همان برند حلال چسب هم تهیه کنید .
ابتدا یک قلموی آرایشی یا قلموی خود حلال را به حلال آغشته کنید و با استفاده از آن به آرامی موی مصنوعی یا لاتکسی که چسبانده اید را جدا کنید .بعد از جدا شدن کامل ،از یک تکه پنبه یا اسفنج آغشته به حلال استفاده کنید تا باقی مانده چسب را از پوست پاک کنید .سپس با استفاده از آب گرم و یک شوینده ملایم محل را شستشو دهید سپس خشک کنید و از یک مرطوب کننده استفاده کنید .

سوالات متداول 

1- آیا چسب گریم را میتوان از روی پوست پاک نکرد؟
اصلاً توصیه نمیشود این چسب ها را مدت زیادی بر روی پوست نگه دارید و یا با بی حوصلگی آن را بشویید .این چسب ها حاوی مواد شیمیایی هستند و ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی شوند یا خسارت های جبران ناپذیری به بار آورند پس بعد از اتمام کار حتماً با دقت آنها را پاکسازی کنید .

2- چسب گریم خوراکی است؟
این چسب ها را حتی اطراف دهان هم استفاده نکنید زیرا همانطور که گفته شد حاوی موادی هستند که خوراکی نمیباشند .

3- نقاط ضعف و قوت چسب های گریم چیست؟
نقاط قوت :
ارزان بودن
در دسترس بودن
پاک شدن آسان

نقاط ضعف :
ممکن است در برخی ایجاد آلرژی کنند
ممکن است سوزش آور باشند
با سیلیکون قابل استفاده نیستند

در ادامه به معرفی برخی از بهترین برندهای چسب گریم خواهیم پرداخت و تعدادی از آنها را مشاهده خواهید کرد که در صورت تمایل میتوانید نسبت به خرید چسب گریم از طریق لینک زیر هر محصول استفاده کنید .

1- چسب گریم بن نای

2- چسب گریم و ریموور مرون

3- چسب گریم و ریموور گرافتوبین

4- چسب گریم محلول در آب کریولان

لاتکس مایع چیست؟

لاتکس گریم هم ماده ای است که بسیار در گریم های سینمایی کاربرد دارد .این ماده از یک سوم لاتکس و دو سوم آب به انضمام کمتر از یک درصد آمونیاک تشکیل شده است .مقدار بسیار کمی از آمونیاک باعث جلوگیری از فساد لاتکس میشود و ماندگاری آن را افزایش میدهد .
خود لاتکس یک ماده طبیعی است و از درخت کائوچو و یا درخت چیکل (Chicle tree) تهیه میشود .درخت چیکل سهم بزرگی در تهیه لاتکس و آدامس های جویدنی که روزمره از آنها استفاده میکنیم دارد .لاتکس سمی نیست و در موارد بسیاری من جمله تولید دستکش های جراحی و لوازم پلاستیکی کاربرد دارد .صمغی که از درخت کائوچو خارج میشود پس از خشک شدن به رنگ کهربایی تبدیل میشود .
لاتکس به محض خشک شدن یک حالت استیکی و چسبناک پیدا میکند که اگر آن را بر روی خودش خم کنید ،دو لبه به هم میچسبند .برخی از شرکت های سازنده لوازم گریم اسپری های مخصوصی طراحی کرده اند که باعث جلوگیری از چسبندگی بیش از حد لاتکس میشود .همچنین میتوان از پودرهای گریم هم برای جلوگیری از چسبندگی زیاد استفاده کرد .
لاتکس به محض خشک شدن قابلیت اجرای افکت های مختلف را دارد و با استفاده از رنگ ،خون مصنوعی ،پودر و … میتوان به آن شکل و طرح داد .یکی از ویژگی های جالب لاتکس این است که پس از خشک شدن به صورت یک ورقه نازک پیل آف (Peel Off) از پوست کنده میشود .این ویژگی میتواند کمی آزاردهنده باشد زیرا موقع کنده شدن تعدادی از موهای ریز و کرک مانند یا سلول های مرده را با خود میکند .

نحوه استفاده از لاتکس مایع چیست؟

ابتدا محلی که میخواهید لاتکس را روی آن استفاده کنید با استفاده از تیغ یا هر وسیله دیگر اصلاح کنید .اگر در نواحی موی سر یا ریش میخواهید از لاتکس استفاده کنید باید موها را با یک روغن گیاهی مانند زیتون یا کنجد و یا محافظ مخصوص لاتکس آغشته کنید .سپس بطری لاتکس را به خوبی تکان دهید و با استفاده از یک اسفنج یا قلمو آن را روی محل مورد نظر بزنید .به منظور خشک شدن هم میتوانید از سشوار استفاده کنید و هم صبر کنید تا به طور طبیعی خشک شود .

نحوه پاک کردن لاتکس گریم چیست؟

لاتکس برخلاف چسب گریم برای جدا شدن نیازی به حلال ندارد و مانند یک لایه چسبناک است .برای جدا کردن لاتکس ابتدا محل مورد نظر را با آب گرم و صابون مرطوب کنید سپس لایه لاتکس را به آرامی از روی پوست جدا کنید .همانطور که گفته شد اگر محل مورد نظر دارای مو باشد این کار دردناکتر است .
پس از اینکه لاتکس کاملاً از روی پوست کنده شد ،با استفاده از آب گرم و شوینده ملایم محل را شستشو دهید و در نهایت از یک مرطوب کننده استفاده کنید .

سوالات متداول

1- آیا لاتکس برای پوست مضر است؟
همانطور که گفته شد خود لاتکس منشا گیاهی دارد و از درخت کائوچو یا دیگر درختان به دست می آید ،علاوه بر این لاتکس برخلاف سایر مواد و رنگ هایی که در گریم و میکاپ استفاده میشوند سمی نیست و بعد از خشک شدن میتوان آن را به صورت یک لایه چسبی از پوست جدا کرد .جدا شدن لاتکس از پوست ممکن است کمی دردناک باشد اما اگر از قبل محل مورد نظر را آماده استفاده از آن کرده باشید این درد به حداقل میرسد .

2- آیا لاتکس ضد آب است؟
خیر .لاتکس مایع ضد آب نیست و باید گفت که حدود دو سوم آن از آب تشکیل شده است .پس از خشک شدن لاتکس بر روی پوست ،شما باید ابتدا آن را با آب و صابون مرطوب کنید سپس از پوست جدا کنید .دلیل این امر این است که لاتکس با جذب آب شل شده و پوست را رها میکند پس شما میتوانید آن را بکنید .

3- آیا لاتکس مایع تاریخ انقضا دارد؟
بله لاتکس ها تاریخ انقضا دارند که پس از گذشت آن فاسد خواهند شد .همانطور که گفته شد لاتکس حاوی مقدار بسیار کمی آمونیاک است تا از زود فاسد شدن آن جلوگیری کند اما این به معنی نداشتن تاریخ انقضا نیست .

بهترین برندهای تولید کننده چسب گریم و لاتکس

در مقاله خون مصنوعی از ارشاکو نام دو برند برتر تولید کننده خون مصنوعی و ابزار گریم را بردیم و درباره آنها توضیحاتی را ارائه کردیم .در ادامه به اختصار به شرح این دو برند میپردازیم و با 3 برند برتر دیگر آشنا خواهیم شد .

اولین برندی که قصد معرفی آن را داریم برند گریم و لوازم آرایش مرون است که از سال 1927 مشغول به فعالیت است و توسط مرون ملیک (Mehron Melik) تاسیس شد .این برند در حال حاضر یکی از بزرگترین های تولید کننده لوازم گریم سینمایی و حتی میکاپ های ساده و روزانه است .
مرون در ابتدا تنها یک فروشگاه کوچک بود که کم کم با تولید محصولات باکیفیت توانست در تمام کشورهای دنیا محبوب شود و بر روی میز هر گریمور حرفه ای یا میکاپ آرتیست به روزی جای خود را باز کند .
از جمله محصولات بسیار محبوب و مرغوب گریم میتوان به لاتکس مایع مرون و چسب گریم مرون اشاره کرد .این محصولات حاصل سالها تلاش و نظرسنجی های مستمری است که مرون در تولید محصولات خود اعمال کرده است .

دومین برند گریم و میکاپ دنیا بن نای (Ben Nye) میباشد که بیش از 50 سال قدمت دارد .موسس این برند یعنی بن نای یکی از معروف ترین گریمورها و میکاپ آرتیست های هالیوود بود .
پس از مرگ بن نای ،پسرش اداره کمپانی و برند پدرش را به عهده گرفت و امروز شاهد هستیم که بن نای هم یکی از بزرگترین های تولید کننده محصولات گریم و میکاپ است .محصولات این کمپانی شامل انواع چسب گریم بن نای و لاتکس گریم بن نای ،کرم پودر و زیرساز ،پرایمرهای آرایشی ،انواع سایه و خط چشم ،رژ لب و … میباشد .

سومین برند مورد بحث ما کرایولان (Kryolan) است .این برند در سال 1945 و پس از جنگ جهانی دوم در آلمان متولد شد .کرایولان به دلیل تولید نقاب های لاتکسی در سال 1968 محبوبیت خیلی زیادی کسب کرد و بعد از آن تبدیل به یکی از برندهای درجه یک دنیا شد به طوری که بیشتر از نصف میکاپ آرتیست ها و گریمورهای دنیا از آن استفاده میکنند .
این کمپانی تولید کننده بهترین چسب گریم کرایولان ،لاتکس مایع کرایولان ،رژ لب ،پالت های سایه و آرایش چشم ،ملزومات آرایش صورت ،انواع قلم و … میباشد .

چهارمین برند ،گرافتوبین (Graftobian) نام دارد .این نام تجاری ابتدا یک بیزینس خانوادگی بود که محصولاتی را تولید میکرد و با قیمت مناسبی به فروش میرساند و در سال 1978 در آمریکا تاسیس شد .
گرافتوبین هر چه شما برای یک گریم حرفه ای سینما یا حتی آرایش ساده نیاز دارید را شامل میشود .از چسب گریم گرافتوبین گرفته تا انواع رژلب و خط چشم و … که روی میز آرایش هر خانمی پیدا میشود .گرافتوبین هم یکی از غول پیکرهای عرصه میکاپ و گریم است که در تمام کشورها نام و آوازه آن را خواهید شنید .

پنجمین برند متعلق به فردی است به نام استنلی گلر (Stanley Geller) .گلر برند اختصاصی خود را در سال 1963 تاسیس کرد و نام آن را فان ورلد (Fun World) گذاشت .گلر در ابتدا فروشنده اسباب بازی و سبدهای تخم مرغ عید پاک بود اما کم کم بعد از 4 سال به فکر گسترش کسب و کار خود افتاد و برندی را تاسیس کرد که امروزه هم کودکانی که لباس های جشن هالووین را دوست دارند آن را میشناسند و هم گریمورهای سینما و تئاتر .

و در نهایت هم دو برند کانگرو (kangaroo) و مانستر(Monster) را داریم که تولید کننده اسباب بازی ،خمیر اسلایم ،لباس های هالووین و … میباشند اما لاتکس های مایعی که این دو طراحی و تولید کرده اند جزء 10 لاتکس برتر در دنیاست و بسیار مورد توجه قرار گرفته است ،پس لازم شد که به معرفی هرچند مختصر آنها هم بپردازیم .
در ادامه محصولاتی از برندهای نام برده شده را برای شما قرار داده ایم تا شما عزیزان در صورت تمایل با کلیک بر روی لینک پایین هر محصول بتوانید نسبت به خرید لاتکس گریم اقدام نمایید .

1- لاتکس گریم بن نای

2- لاتکس گریم فان ورلد

3- لاتکس گریم مرون

4- لاتکس مرون به رنگ پوست زامبی

5- لاتکس رنگی گرافتوبین

6- چسب لاتکس گریم گرافتوبین

7- لاتکس گریم کانگرو

8- لاتکس گریم کریولان

9- لاتکس گریم مانستر

منبع : مجله اینترنتی ارشاکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا